Indukcja relaksacji progresywnej

Procedura hipnotyczna mająca pełną relaksację (Progressive Relaxation Induction Script).

Skrypt procedury może być wykorzystany zarówno podczas korzystania z hipnozy wlanej – autohipnozy, jak i podczas hipnoterapii. Celem procedury jest uzyskanie stanu pełnej relaksacji.

Indukcja progresywnej relaksacji mięśni jest jedną z najłatwiejszych indukcji hipnotycznych. Jest bardzo prosta i niezawodna w wykonaniu podczas autohipnozy, jak i hipnoterapii.

Relaksacja progresywna, zwana także progresywną indukcja relaksacji, albo metodą relaksacji Jacobsona polega na napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Sprowadza się to do tego, że najpierw następuje mocne napięcie danej partii mięśni, a następnie rozluźnienie. Rozluźnianie i napinanie zaczyna się od mięśni stóp i postępuje w górę, aż do głowy.

Nauka procedury jest bardzo szybka, lecz sama procedura może być czasochłonna. Podczas jej stosowania w zastosowaniach hipnoterapeutycznych czasami trudno jest określić moment zakończenie, ponieważ osoba ją stosująca jest rozluźniona do tego stopnia, że nie chce odpowiadać. Wykorzystują tę procedurę w praktyce, stosunkowo łatwo można zauważyć wejście osoby w trans, obserwując jej nieświadome reakcje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *