Podstawowa indukcja hipnotyczna

Procedura hipnotyczna mająca na celu wejście w stan hipnozy.

Skrypt procedury może być wykorzystany zarówno podczas korzystania z hipnozy wlanej – autohipnozy, jak i podczas hipnoterapii.

Jest to bardzo prosta indukcja przeznaczona dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z hipnozą. Za jej pomocą można wprowadzić niemalże każdego w stan hipnozy, o ile będzie tego chciał. Zasadniczo na etapie nauki hipnozy musisz mieć zgodę swojego partnera na wprowadzenie go w trans. Możecie to robić naprzemiennie, raz jeden, a raz drugi.

Bez obaw możesz zaproponować komuś, aby ci powiedział, jak odbierał twoje działania. Poproś, aby opowiedział ci, co czuł, widział. W ten sposób nabierzesz wprawy i pewności siebie. Możesz także odchodzić od tego scenariusza, jeśli uznasz, że jest to lepsze rozwiązanie. Scenariusz indukcji jest jedynie wskazówką dla ciebie, co i jak masz robić, ale o szczegółach możesz decydować sam.

Kiedy zaczniesz z kimś ćwiczyć, staraj się nie czytać z kartki, ponieważ nie jest to naturalne. Możesz korzystać z kartki, jak ze ściągi, ale umiejętnie. Przeważnie podczas odczytywania informacji z kartki nikt nie brzmi naturalnie, a to nie sprzyja hipnozie. Tak do końca słowa jakich używasz nie są ważne. Liczy się tylko przepływ, ciągły i delikatny przepływ sugestii. Rób to powoli, bardzo delikatnie, stosuj przerwy. Sugeruj, nie nakazuj. Dostosuj tempo mówienia do odbiorcy obserwując jego reakcje. Kiedy dostrzeżesz jakieś działanie z jego strony, ruch lub gest, potwierdź słowami, czymś w rodzaju: „Dobrze. Dokładnie tak.”. Musisz wiedzieć, że osoba taka nie wie, czy robi coś dobrze, czy nie i aby usunąć wątpliwości potwierdzasz wychodząc z założenie, że cokolwiek robi w hipnozie, robi dobrze.

Obserwuj oddychanie tej osoby i mów wówczas, kiedy wydycha powietrze, kiedy jest na wydechu. Takie podejście znacznie uprości proces.

Sama hipnoza odbywa się powoli, dlatego musisz dać sobie czas na cesje. W idealnej sytuacji osoba hipnotyzowana zacznie oddychać powoli i równomiernie. Jeśli tak się stanie, będziesz miał czas na dostosowanie tempa prowadzenia. Możesz także zatrzymywać się w mówieniu, jeśli dostrzeżesz oznaki działania zgodnie z twoimi sugestiami. Cisza jest doskonałym pogłębiaczem transu.

Brak możliwości komentowania.