Wprowadzenie do indukcji Elmana

Indukcja Elmana należy do grona klasycznych indukcji hipnotycznych. Została opracowana przez amerykańskiego hipnotyzera Daeva Elmana w drodze praktyki, na podstawie wieloletnich doświadczeń w stosowaniu hipnozy i wprowadzaniu w trans hipnotyczny.

Twórca przez wiele lat ją udoskonalał, do tego stopnia, że została uznana za jedną z najskuteczniejszych metod wprowadzania w trans hipnotyczny, a przy tym niezwykle prostą zarówno w wykonaniu, jak i nauczeniu się jej.

Od czasu jej opracowania, a było to w pierwszej połowie XX wieku, podejmowano wiele prób jej udoskonalenia. Wielu hipnotyzerów i hipnoterapeutów dodawało do niej swoje elementy, jednak żadna modyfikacja nie przyczyniła się do jej wzmocnienia, a niektóre modyfikacje nawet prowadziły do jej osłabienia.

Czas potrzebny do wprowadzenia w hipnozę za pomocą indukcji Elmana jest bardzo krótki i zasadniczo już po kilku minutach osoba hipnotyzowana powinna znaleźć się w transie hipnotycznym. Przeciętnie trwa to od trzech do sześciu minut.  Z całą pewnością indukcja Elmana nie należy do najszybszych indukcja, jednak jest bardzo skutecznych i pozwala na wprowadzenie w stan hipnozy prawie każdego, niezależnie od jego przekonań i osobistych predyspozycji.

Warunkiem skuteczności indukcji jest dokładne wykonanie całej procedury składającej się z pięciu kroków:

  1. Uzyskanie werbalnej zgody na hipnozę.
  2. Katalepsja powiek.
  3. Frakcjonowanie.
  4. Test relaksu fizycznego.
  5. Relaks psychiczny.

Każdy etap indukcji ma duże znaczenie dla powodzenia całego procesu. Z tego powodu każda jej część musi zostać dokładnie wykonana i dopiero po dokładnym wykonaniu jednego elementu indukcji można przejść do następnego. W przeciwnym razie proces okaże się nieskuteczny.

Brak możliwości komentowania.