Autohipnoza krok po kroku

„Autosugestia jest niepokojąca w swojej prostocie. Dla niewtajemniczonych autosugestia lub samokontrola mogą wydawać się niepokojące w swojej prostocie.” Émile Coué

Nauka autohipnozy krok po kroku

Nauka autohipnozy jest bardzo prosta, o ile przestrzegasz podstawowych zasad i wykonujesz prawidłowo cała procedurę. Kiedy opanujesz autohipnozę zyskasz potężne narzędzie do komunikacji ze swoim nieświadomym umysłem, podświadomością.

Pokażę ci w kilku krokach jak osiągnąć perfekcję we wchodzeniu w stan autohipnozy. Z praktyki wiadomo, że znacznie łatwiej jest nauczyć się autohipnozy podążając za scenariuszem sesji, niż samodzielnie tworzyć całą procedurę. Za chwilę poprowadzę cię krok, po kroku, od stanu pełnej świadomości do transu.

Relaks ciała

Pozwól swojemu ciału się zrelaksować.

Kiedy już znajdziesz miejsce, w którym będziesz oddawał się w spokoju autohipnozie, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzać, usiądź lub się połóż, wygodnie. Następnie zamknij oczy i skup się na swoim wnętrzu.

Kiedy już skupisz się na swoim wnętrzu, zwróć uwagę na swoje mięśnie. Uświadom sobie, gdzie są twoje ramiona w stosunku do twego ciała, gdzie znajdują się nogi, stopy, plecy. Zwróć uwagę jak twoje plecy się opierają, o oparcie.

Gdy już uświadomiłeś sobie jak wygląda i w jakim położeniu jest twoje ciało, zacznij je świadomie relaksować. Możesz w swojej wyobraźni oglądać swoje ciało wyszukując miejsca, które jeszcze pozostają spięte i je rozluźniać, relaksować. Rób tak z każdą częścią swojego ciała.

Możesz zacząć relaksować swoje ciało poprzez napięcie mięśni, na przykład mięśni jednej nogi, a następnie je rozluźnij. Zrób to z drugą nogą i pozostałymi częściami ciała. Postępuj tak, aż poczujesz, że całe twoje ciało jest rozluźnione. Rozpocznij od nóg, a na głowie skończ.

Kiedy już to zrobisz, obejrzyj w swojej wyobraźni całe swoje ciało. Kiedy stwierdzisz, że jest całe rozluźnione, możesz pójść dalej. Jeśli nie, powtórz rozluźnianie.

Musisz wiedzieć, że rozluźnienie ciała jest kluczowe dla powodzenia procesu autohipnozy i z tego względu musisz je dokładnie opanować. Pozwoli ci to korzystać z autohipnozy i twoje ciało ci za to podziękuje.

Świadome oddychanie

Uświadom sobie swój oddech.

Teraz uświadomisz sobie swój oddech. Każdy z nas oddycha, ale rzadko, kiedy robi to świadomie. Element świadomego oddychania w procedurze autohipnozy jest niezwykle ważny i praktycznie, nie do pominięcia.

Weź głęboki oddech, na chwilę zatrzymaj powietrze w płucach i po chwili spokojnie wypuść powietrze. Z chwilą, gdy będziesz robił spokojny wydech twoje ciało będzie się relaksowało jeszcze bardziej. Powtórz to kilka razy, za każdym razem relaksując się jeszcze bardziej i bardziej. Gdy to będziesz robił, zwróć uwagę na swoje odczucia. Zauważysz, że zaczynasz w sobie odczuwać zmiany.

Twoje ciało będzie reagowało na świadome oddychanie poprzez uwalnianie napięć z różnych jego części, z części, z których nawet nie zdawałeś sobie sprawy.
Teraz powróć do normalnego oddychania. Uświadom sobie jak wdychasz i wydychasz powietrze. Zacznij się cieszyć rytmem swojego oddychania. Poczuj, jak przepływa powietrze, jak wchodzi i wychodzi.
Przy każdym oddechu pomyśl „głębiej się relaksuję”. Pozwól sobie na relaks. Zwróć uwagę na to, jak się relaksujesz, łagodnie w czymś zanurzasz, jakie to przyjemne, jak dobrze zaczynasz się czuć. Poczuj, jak powoli „odpływasz”, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Być może już w tym momencie wchodzisz w przyjemny, relaksujący trans.
Gdybyś przez przypadek zauważył, że zaczynasz chrapać, albo masz trudności z przełykaniem to znak, że rozluźniłeś się bardzo dobrze. Nic ci w tym stanie nie grozi, ponieważ w stanie transu nadal kontrolujesz swoje mięśnie i możesz dalej kontynuować, bez przejmowania się tym. Rób to dalej.

Oczyszczenie umysłu

Pozwól umysłowi się oczyścić
Relaks ciała jest pierwszym krokiem, jaki musisz wykonać. Kolejnym krokiem jest uspokojenie umysłu.

Teraz, kiedy twoje ciało jest odprężone, zrelaksowane, gdy spokojnie i miarowo oddychasz przychodzi pora na oczyszczenie umysłu. W tym stanie możesz zacząć obserwować swoje myśli. Jeśli zauważysz, że myśli powoli, leniwie zaczynają płynąć, to znak, że wchodzisz w trans.

Trans to taki stan, w którym pojawiają się jakieś wspomnienia, marzenia, czy pragnienia. Możesz się na nich się skupić. Mogą pojawić się jakieś obawy. Kiedy się nieco na ich skupisz, pogłębisz jeszcze trans.

Możesz także pojawiające wspomnienia, marzenia, czy pragnienia pominąć. Po prostu akceptujesz je i mówisz sobie, że zajmę się tym później, albo wyobrazić sobie, że się rozpływają, stają się coraz bardziej przeźroczyste, znikają. Możesz wyobrazić sobie, że się zmniejszają, aby w końcu zniknąć. Być może jakieś myśli będą się pojawiały jedna po drugiej. Jedna znika, przychodzi następna, a po niej powtórnie pierwsza. To też normalne. W miarę jak przestaniesz na nie zwracać uwagę, one będą się coraz wolniej się pojawiały, aby w końcu odejść i zostawić cię niejako z „pustym umysłem”.

Patrz na swoje zamknięte powieki. Może już, a może za chwilę otworzysz swój umysł na wewnętrzne doświadczenia.

Otwórz się na znaki hipnozy

Być może już w tym momencie będziesz miał jakieś przebłyski wspomnień, jakieś obrazy, dźwięki albo uczucia. Tak się dzieje, gdy masz zamknięte oczy, gdy w pomieszczeniu jest cicho. W takim stanie nerwy odpowiadające za wzrok i słuch nie mają nic do roboty i zaczynają działać, niejako losowo, z przyzwyczajenia. Jest to stan normalny. Za chwilę podświadomość zacznie wypełniać tę pustkę.

Podświadomość na początku zacznie wypełniać te pustkę jakimiś losowymi obrazami, może dźwiękami albo uczuciami. Mogą to być jakieś chaotyczne kształty, błyski, dźwięki, plamy zarówno jasne jak i ciemne, zmieniające swoje kształty. Pozwól, niech to się dzieje, nie ingeruj. Ustaw się w roli obserwatora. Co się dzieje, niech się dzieje.

Może się także zdarzyć, że będziesz miał jakiś konkretny obraz, dotykający czegoś istotnego w podświadomości, czegoś ważnego dla podświadomości. Doświadczaj przyjemnego transu i pozwól działać swojej podświadomości, cokolwiek by na tym etapie robiła.

Przyjemność

Pomyśl o czymś przyjemnym.

Gdy już dojdziesz do tego etapu, możesz na nim pozostać, albo pójść dalej. Jeśli zdecydujesz się na następny krok, możesz wybrać rodzaj doświadczenia, które chcesz przeżyć.

Jednym z ciekawszych doświadczeń jest oderwanie się, w wyobraźni, od ciała. Wyobrażasz sobie, że unosisz się nad sobą, niejako odrywasz się od siebie i patrzysz z góry. Obserwujesz siebie jak siedzisz, albo leżysz, jak spokojnie oddychasz, a następnie powoli odpływasz i odpływasz. Przenikasz przez ściany, unosisz się nad domami, szybujesz wśród chmur.

Równie dobrze możesz sobie wyobrazić, że twój umysł otwiera się, niczym kwiat, płatek po płatku. W miarę jak płatki się otwierają, tak twój umysł otwiera się na możliwości, jakie przed nim stoją, albo mogą się pojawić.

Możesz także udać się w jakieś ulubione miejsce, może na spacer, a może zechcesz się do kogoś przytulić. To od ciebie zależy, co wybierzesz i co sobie wyobrazisz. Tak naprawdę jest to bez znaczenia.

Ty wskazujesz kierunek doznania, a dalej, to już rola twojej podświadomości, gdzie zechce cię poprowadzić. To podświadomość, niezależnie od twoich oczekiwań i pragnień poprowadzi cię do miejsca, które zechce ci pokazać.

Robiąc to, wkrótce przekonasz się, że za każdym razem będzie to inne miejsce. Nigdy nie przewidzisz, dokąd cię zabierze, jaki prezent będzie dla ciebie miała.

To jest bardzo przyjemne doświadczenie. Możesz znaleźć wszystko, czego potrzebujesz i czego ci brakuje. Możesz także pozostać na tym etapie i cieszyć się z tych płynących doznań, albo pójść dalej.

Wizualizacja

Doszedłeś do miejsca, w którym możesz przejąć kontrolę nad procesem autohipnozy i zlecić pracę swojej podświadomości do wykonania. Tak naprawdę to możesz tylko ją poprosić, aby zrobiła to, na czym ci zależy i mieć ufność, ze to zrobi.

Aby jednak wszystkiego nie pozostawiać przypadkowi są metody za pomocą, których na tym etapie możesz skłonić swoją podświadomość do działania. Zmusić jej do niczego nie zmusisz, ale skłonić możesz. Są to indukcje wykorzystujące wizualizacje i afirmację.

Afirmacje

Trans jest doskonałą okazją do skorzystania z techniki afirmacji. Technika ta posiadająca ponad stuletnie doświadczenie, wypracowana została przez francuskiego aptekarza i hipnotyzera Émile Coué.

Afirmacją jest zestaw słów, które powtarzasz sobie, aż nieświadomy umysł wcieli je w życie. Podstawą każdej afirmacji jest jej konstrukcja, która z jednej strony musi być precyzyjna, a z drugiej ogólna, pozytywna oraz osadzona w teraźniejszości i zabarwiona emocjami oraz wiarą w jej realizację.

Powtarzana często afirmacja staje się częścią podświadomego umysłu, niejako programem działania. Możesz tej techniki używać w celu zmiany negatywnych przekonań lub zachowań.

Technika afirmacji jest szczególnie pomocna przy zmianie negatywnych myśli, myśli, które cię nawiedzają i wywołują negatywne emocje.

Autohipnoza to doskonały sposób do przetestowania działania afirmacji. Kiedy podczas transu podasz sobie afirmację, skłoń swoją wyobraźnię w jej kierunku i zobacz, co się będzie działo, jakie skojarzenia i pomysły się pojawią. To, co uznasz za pozytywne powiąż z afirmacją, to, co negatywne zastąp pozytywnym myślami, obrazami. Jak to zrobić? Pojawia się myśl negatywna, to zastępujesz ją pozytywną i czekasz, co się stanie. Jeśli znów pojawi się negatywna, ty ją zastąpisz pozytywną. Czasami proces zastępowania może trochę potrwać. Podświadomość może to robić na różne sposoby, zmieniając myśli, kierując uwagę na coś innego. Ty jednak bądź czujny i działaj.

Cały proces musisz powtarzać przez jakiś czas, aby nie dać się oszukać. Jeśli podświadomość uzna, że jej w tej sesji nie odpuścisz, przystanie na afirmację, ale już przy następnej sesji wszystko zacznie się od nowa. Musisz być czujny i konsekwentny, a wówczas sukces jest murowany.

Wizualizacje

Wizualizacja jest jedną z najskuteczniejszych technik i zarazem najtrudniejszą. Decydujesz, czego chcesz, a następnie wyobrażasz sobie siebie w porządnym stanie. Możesz także wyobrazić sobie drogę do celu, jednak droga ta nie może być zbyt dokładna i szczegółowa. Musi być ogólna na tyle, aby dała podświadomości sposobność do realizacji i znajdowania rozwiązań, natomiast rezultat musi być konkretny.

Częstym błędem jest zbyt duża szczegółowość. Jeśli w szczegółowym planie podświadomość natrafi na przeszkodę nie do pokonania, zaprzestanie realizacji, ponieważ uzna, że nie jest to możliwe do zrealizowania.

Wiedz, że umysł na poziomie transu nie odróżnia tego, co rzeczywiste od tego, co wyobrażone i ta szczególna właściwość jest wykorzystywana w procesie wizualizacji. W transie doświadczenie i wyobrażenie nie są odróżniane od siebie.

Masz problem, który chcesz rozwiązać. Pamiętaj, że umysł posiada wszystkie zasoby potrzebne do jego rozwiązania. To tak, jak z marzeniami sennymi. Jednak w odróżnieniu od marzeń sennych wyobrażeniem możesz pokierować w pożądanym przez ciebie kierunku.

Wyobraźmy sobie sytuację, że chcesz nabyć nieco odwagi i przezwyciężyć nieśmiałość w kontakcie z osobami płci przeciwnej. Chcesz się spotkać ze swoją partnerką, albo partnerem, pierwszy raz będziesz odwiedzał ją lun jego w domu, poznasz jej lub jego rodziców.

Zobacz siebie oczyma wyobraźni, jako pewnego, radosnego, z bukietem kwiatów w ręku. Zobacz siebie jak wchodzisz do ich do domu, witasz się z jej rodzicami, wręczasz jej mamie bukiet kwiatów, jak radośnie się uśmiechasz, jak życzliwie jesteś przyjęty. Zobacz siebie, jak wyglądasz, jaką masz fryzurą, jak wygląda twoje ubranie, czy wszystko jest w porządku?

Następnie zobacz siebie jak rozmawiasz z jej rodzicami, jak dobrze i pewnie się czujesz, jak elegancko się zachowujesz. W wyobraźni możesz wszystko, nie masz żadnych ograniczeń.

Kiedy już to wszystko przećwiczysz w swojej wyobraźni, wyobraź sobie dalej, jak pochlebnie jej rodzice się o tobie wypowiadają, jak cię chwalą. Kiedy to zrobisz w swojej wyobraźni, ty i twoja podświadomość będziecie przygotowani do rzeczywistego spotkania. Z zupełnie innymi emocjami i nastawieniem spotkasz się ze swoją wybranką i jej rodziną. Powodzenia.

Ćwicz swoje wizualizacje

W wizualizacji możesz przećwiczyć wszystkie okoliczności przyszłego zdarzenia. Niezależnie, czy to jest spotkanie z wybranką, czy szefem w pracy, czy też klientem. Im więcej będziesz ćwiczył, tym większą będziesz miał pewność siebie, tym lepiej zrealizujesz swój cel.

Kiedy następnym razem znajdziesz się w sytuacji, którą sobie zwizualizowałeś i przećwiczyłeś w wyobraźni, uruchomisz wszystkie zasoby swojej podświadomości do zrealizowania przećwiczonego celu.

Pamiętaj, że ćwiczenie czyni mistrza. To, co przećwiczysz w swojej wyobraźni, będziesz w stanie zrealizować w realnym świecie, ponieważ nie będzie to czymś nowy, nieznanym, tylko czymś doskonale znanym i przećwiczonym.

Wyjście z transu

Kiedy już nabędziesz wprawy w autohipnozie, będziesz mógł wychodzić z niej po upływie założonego czasu. Po prostu, zanim wejdziesz w trans, mówisz sobie coś w rodzaju: „Oddaję się autohipnozie na 25 minut do teraz.” Możesz też zrobić inaczej, coś w tym rodzaju: „Wyjdę z autohipnozy o 20.00.” Podświadomość lubi śledzić czas i z chwilą, gdy nabędziesz wprawy, podświadomość wyprowadzi cię z autohipnozy dokładnie o zadanym czasie.

Jeśli zaś możesz sobie pozwolić na autohipnozę bez ograniczenia czasowego, możesz sobie pozwolić, aby to natura zadecydowała, kiedy wyjdziesz ze stanu autohipnozy. W skrajnym przypadku obudzisz się wyspany.

Przeważnie, jeśli nie zadasz sobie czasu, jaki chcesz pozostać w autohipnozie, wyjdziesz z transu automatycznie, raz szybciej, a innym razem później. Nigdy zaś nie pozostaniesz w transie na zawsze.

Korzystając z afirmacji, przeważnie będziesz wychodził z transu, gdy skończą się myśli i obrazy z nią związane. Zwykle następuje to w momencie, gdy zaczniesz odczuwać w wyobraźni skutki realizacji afirmacji, albo, gdy napotkasz silny opór związany z afirmacją. Po prostu podświadomość może uznać, ze już wszystko wie i dalszy trans jest bezcelowy, albo, że nie chce robić tego, czego od niej chcesz i również wypchnie cię z transu.

Jeśli stosujesz wizualizacje, wówczas przeważnie trans się kończy razem z wizualizacją, kiedy cały scenariusz zostanie zrealizowany w wyobraźni.

Wyjście z transu, moment wychodzenia z niego bardzo łatwo można zauważyć. Zaczniesz uświadamiać sobie swoje ciało, coś może zacząć cię uwierać, możesz poczuć się niezbyt wygodnie, coś zacznie ci przeszkadzać. To są znaku zakończenia transu. Wystarczy jedynie być bacznym obserwatorem siebie. W pewnej chwili uświadomisz sobie, tak mimowolnie, że już czas z niego wyjść.

Powrót do teraźniejszości

Wyjście z transu powoduje uświadomienie sobie swojego ciała i uczucie relaksu, a czasami bardzo głębokiego relaksu. Możesz wstać i powrócić do swoich obowiązków, albo jeszcze przez chwilę pozostać w tym stanie ciesząc się z rozluźnienia, jakiego doświadczyłeś. Może się także zdarzyć, że bardzo głęboko się rozluźniłeś, że nie jesteś w stanie się „pozbierać”. Ten stan za chwilę, albo dwie minie, bez obaw.

Możesz także zastosować procedurę liczenia. Zaczniesz liczyć, kiedy poczujesz, że wychodzisz z transu. Powiesz sobie w myślach coś w tym rodzaju:

Za chwilę policzę od jednego do trzech. Kiedy powiem liczbę trzy będę w pełni wybudzony i gotowy do działania, będę czuł się doskonale.

  • Jeden – Wiem jak doskonale się czuję i przygotowuję się do wybudzenia.
  • Dwa – Przebudzają się wszystkie mięśnie rąk i nóg, wszystkie mięśnie.
  • Trzy – Czuję się wspaniale, otwieram oczy, jestem gotowy do działania.

Brak możliwości komentowania.