Prosta technika autohipnozy

Przygotowania do autohipnozy

Zanim zaczniesz korzystać z autohipnozy musisz znaleźć spokojne miejsce, takie miejsce i czas, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał. Wyłącz lub wycisz swój telefon.

Usiądź w wygodnym fotelu, albo połóż się. Kładzenie się ma pewną pułapkę. Możesz zasnąć. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest pozycja siedząca, albo półleżąca. W praktyce nie ma znaczenia, czy siedzisz, czy leżysz. Liczy się tylko to, abyś nie zasnął, a wszedł w trans. Jeśli zaśniesz, to będziesz wiedział, jakiej pozycji lub miejsca w przyszłości unikać.

Na początku wybieraj miejsca ciche i spokojne. Z czasem zauważysz, że nawet dźwięki dochodzące z zewnątrz, hałas, nie będą ci przeszkadzały. Jednak na początku najlepiej eliminować zbędne bodźce.

Pamiętaj, że prowadzenie samochodu i inne czynności, które wymagają twojej uwagi nie są dobrym miejscem do praktykowania autohipnozy, ponieważ może się to skończyć katastrofą.

Dobrze by było, gdybyś się przykrył kocem podczas ćwiczenia, ponieważ w stanie rozluźnienia możesz poczuć chłód, a to nie będzie to dla ciebie zbyt komfortowe i może utrudnić lub nawet uniemożliwić wejście w trans.

Wejście w autohipnozę

Kiedy już zadbałeś o swoje otoczenie, możesz zacząć ćwiczyć wchodzenie w trans, ćwiczyć autohipnozę. To ćwiczenie jest najprostszą techniką autohipnozy i jednocześnie pozwala na zrozumienie czym jest rozluźnienie i trans. Ćwicz, a staniesz się mistrzem autohipnozy.

Odliczanie

Technika odliczania jest jedną z najczęściej stosowanych technik autohipnozy. Swoją popularność zawdzięcza prostocie. Angażuje wyobraźnię i poczucie rytmu, co sprzyja wchodzeniu w trans i relaksowi.

Wyobraź sobie, że stoisz na schodach i powoli zaczynasz po nich schodzić. Na samym dole widzisz drzwi, do których zmierzasz. Kiedy do nich dotrzesz i przez nie przejdziesz, będziesz w transie.

Zacznij w swojej wyobraźni, wewnątrz siebie, odliczać od dziesięciu w dół. Z każdą wypowiedzianą w myślach liczbą i każdym krokiem w dół wchodzisz w trans głębiej i głębiej, relaksując się bardziej i bardziej. Musisz wiedzieć, że słowa nie są ważne. Ważna jest wyobraźnia i odczucia, jakie zaczniesz obserwować w swoim ciele.

 • Dziesięć – Rozluźniam się coraz bardziej, coraz głębiej.
 • Dziewięć – Jestem głębiej i bardziej zrelaksowany, krok w dół.
 • Osiem – głębiej i głębiej, krok w dół.
 • Siedem – głębiej i bardziej zrelaksowany, krok w dół.
 • Sześć – głębiej i głębiej, krok w dół.
 • Pięć – głębiej i bardziej zrelaksowany, krok w dół.
 • Cztery – głębiej i głębiej, krok w dół.
 • Trzy – głębiej i bardziej zrelaksowany, krok w dół.
 • Dwa – głębiej i głębiej, krok w dół.
 • Jeden – głębiej i bardziej zrelaksowany, widzisz drzwi, przechodzisz przez nie.

Teraz możesz pozwolić swojej wyobraźni zabrać się w dowolne miejsce. Może to być spacer po plaży, albo po lesie. Dowolne miejsce, które lubisz, w którym czujesz się dobrze, gdzie możesz wypocząć i rozluźnić się.

Kiedy już twoja wyobraźnia zabierze cię do tego miejsca, szczególnego miejsca, może na plażę, albo do lasu, albo gdzie indziej, gdzie będziesz czuć się doskonale. Jeśli jest to plaża, poczuj, jak idziesz po piasku, jak piasek przesypuje ci się pod stopami, jaką ma temperaturę, jak słońce pieści twoją skórę, jak szumi wiatr, muskając lekko twoje włosy. Usłysz szum fal, śpiew ptaków w oddali.

Możesz wyobrazić sobie, jak rysujesz cyfrę dziewięć na piasku i jak fale ją rozmywają. Zrób wówczas głęboki spokojny wdech i wydech rysując cyfrę osiem i obserwuj, jak ponownie fale ją rozmywają, a ty stajesz się jeszcze bardziej rozluźniony i tak dalej, aż dojdziesz do chwili, w której liczby znikną, albo przestaną mieć znaczenie, albo nie będziesz już chciał ich pisać. W tej chwili poczujesz się w pełni rozluźniony, zrelaksowany, spokojny i twoja wyobraźnia zacznie przywoływać jakieś miłe wspomnienia, albo pojawią się marzenia.

To jest właśnie ten stan, do którego dążysz i w tym stanie możesz zacząć pracować nad sobą. Jesteś w transie i zaczynasz podawać sobie sugestie.

Zaufaj podświadomości

Kiedy już wejdziesz w stan transu, mogą pojawić się jakieś obrazy i uczucia, mogą być dziwne, może mało znaczące, ale zaufaj swojej podświadomości. Ona ma dla ciebie jakąś informację i właśnie ci ją przekazuje.

Jest to istotne zwłaszcza w chwili, kiedy podajesz jej jakąś sugestię. To, co zobaczysz w swojej wyobraźni, albo poczujesz, jest odpowiedzią twojej podświadomości. Być może właśnie w tej chwili twoja podświadomość pokazuje ci, czym powinieneś się zająć w pierwszej kolejności, albo wyraża swój sprzeciw.

Może ci się to wydawać dziwne, możesz dostać obrazy niepowiązane ze sobą, albo poczuć sprzeczne uczucia. W rzeczywistości są to swoistego rodzaju metafory, symbole tego, co kryje się w głębi twojego umysłu, co sądzi o tym, czego chcesz twoja podświadomość.

Wyjście z transu

Kiedy uznasz, że czas już wyjść z transu, zakończyć proces autohipnozy, możesz powiedzieć sobie w myślach, coś w tym rodzaju:

Za chwilę policzę od trzech do jednego i otworzę oczy i będę w pełni wypoczęty, zrelaksowany, pełen energii do działania.

 • Trzy – Powoli i spokojnie wychodzę z transu i wracam do teraźniejszości.
 • Dwa – Mój umysł wraca do tu i teraz a ciało przepełnia dobra, pozytywna energia.
 • Jeden – Otwieram oczy, jestem wypoczęty, zrelaksowany, pełen energii do życia.

Schemat korzystania z autohipnozy

Podstawowy schemat autohipnozy jest następujący:

 1. Relaksacja ciała
 2. Uświadomienie sobie oddechu
 3. Oczyszczenie umysłu ze zbędnych myśli
 4. Wyobrażenie sobie czegoś przyjemnego
 5. Pogłębienie transu
 6. Wejście do podświadomości
 7. Wyjście z transu

Brak możliwości komentowania.