Relaksacja wg. Jacobsona

Jedną z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych technik relaksacyjnych jest metoda Jacobsona. Co prawda ta technika powstała stosunkowo dawno, bowiem w latach trzydziestych ubiegłego wieku, jednak na przestrzeni lat wykazała się olbrzymią skutecznością, a przy tym jest stosunkowo prosta i łatwa do nauczenia się, a to sprawia, że warto z niej korzystać i czerpać związane z tym korzyści.

Metoda relaksacji Jakobsona jest prosta i zasadniczo polega na napinaniu całych grup mięśni, utrzymywaniu napięcia przez jakiś czas, a następnie rozluźnianie napiętej grupy mięśni i przechodzeniu do następnej.

Standardowo rozpoczyna się od stóp, następnie przechodzi się na nogo, pośladki, brzuch ramiona, ręce i dłonie, barki szyję twarz. Cała procedura trwa od kilku, do kilkunastu minut.

Podczas stosowania tej metody relaksacji uczymy się dostrzegać różnicę pomiędzy małpięciem i rozluźnieniem, a oprócz tego wpływa to bardzo korzystnie na układ nerwowy, zmniejsza się lęk, następuje wyciszenie i lepszy sen oraz wiele innych korzyści.

„Zaniepokojony umysł nie może istnieć w zrelaksowanym ciele.” E. Jacobson

Brak możliwości komentowania.