Sposoby wizualizacji

Podstawowe techniki wizualizacji są bardzo proste. Każda z technik ma swoje wady i zalety. Aby  uzyskać zamierzone wyniki,  musisz użyć właściwej  techniki wizualizacji, dostosowanej do zamierzonego celu.

Typowy scenariusz wizualizacji

  1. Znajdź czas w ciągu dnia, w którym możesz poświęcić pięć do dziesięciu minut.
  2. Usiądź wygodnie i zrelaksuj się.
  3. Relaksuj się aż osiągniesz moment pojawienia się marzeń.
  4. Kiedy znajdziesz się w tym stanie zacznij wizualizować, co tylko chcesz. Bez względu na to, co wybierzesz do wizualizowania, wyobraź sobie każdy szczegół, jak by to było, gdybyś już to miał, używał tego, itd. Doświadcz każdego aspektu. Wyobraź sobie, że to już się stało, dzieje się teraz, że już to masz. Pozwól sobie marzyć, jak byś wyglądał, jak się ubierasz, co słyszysz, widzisz, jaki ma smak, co czujesz. Wyobraź sobie, co by inni pomyśleli, powiedzieli, czuli.
  5. Następnie wyobraź sobie, jak doskonale byś się z tym czuł, gdyby już to było. Poczuj radość, dumę, spełnienie, cokolwiek chcesz poczuć. Powiedz sobie coś takiego: „z każdym oddechem to uczucie staje się coraz silniejsze”,  „z każdym oddechem jestem coraz bardziej otwarty na to uczucie”,  „zasługuję na to uczucie, mogę mieć to uczucie, mam to uczucie”. Im bardziej zanurzysz się w te uczucia, tym bardziej prawdopodobne będzie, że twoja wizja się spełni. Pamiętaj siła emocji decyduje o ważności wizualizacji.
  6. Ciesz się tym uczuciem, zastanów się, co musisz dziś zrobić, aby się spełniło.
  7. Na koniec wstań i zrób coś, bez względu na to, jak mały, jest to krok w kierunku uzyskania tego, czego chcesz. Musisz zawsze mieć na uwadze, że samo wizualizowanie, bez przejścia do działania to tylko strata czasu.

Powtarzaj to ćwiczenie przynajmniej raz dziennie, a jeszcze lepiej kilka razy dziennie. Im więcej ćwiczysz i im większe jest twoje emocjonalne zaangażowanie w tym procesie, tym szybciej się to spełni. Pamiętaj. To wymaga tylko praktyki i systematyczności.

Wizualizacja celu

Rodzaj wizualizacji, w którym łączysz wizualizację z afirmacją i celem.

W pierwszym kroku tworzysz afirmację związaną z celem, który chcesz osiągnąć. Utwórz i zapamiętaj afirmację związaną z tym, co chcesz osiągnąć lub konkretnymi celami, które chcesz osiągnąć.

W kolejnym kroku wizualizujesz tę afirmację w transie. Afirmacja wzmacnia wizualizację. Połączenie afirmacji z wizualizacją jest potężnym narzędziem oddziaływania na siebie, a poprzez to, na stawiane sobie cele.

Wizualizacji drogi działania

Rodzaj wizualizacji, w której oddajesz się wspomnieniom. Wspominasz niejako drogę, jaką musiałeś przebyć do osiągnięcia upragnionego celu. Osiągnąłeś cel i przypominasz sobie jak do tego doszedłeś. Tworzysz, poprzez spojrzenie, niejako w przeszłość, drogę do sukcesu.

Pozwalasz, aby twój nieświadomy umysł przeszedł każdy etap poprzedzający osiągnięcie celu. Poproś, aby pokazał ci, co zrobiłeś po drodze, aby osiągnąć cel, do którego zmierzałeś. Jest to niejako obraz z przeszłości.

Zobacz w swojej wizji, jak tego dokonałeś, aby być teraz w tym miejscu. Zwizualizuj to dokładnie, a będziesz wiedział, co masz robić, a twój nieświadomy umysł będzie cię wspierał na tej drodze.

Wizualizacja testu

Innym zastosowaniem wizualizacji jest testowanie sytuacji i jej przećwiczenie. Tego rodzaju wizualizacji używasz do przećwiczenia kłopotliwych sytuacji, w których możesz mieć problemy.

Jest to szczególny rodzaj wizualizacji służący do poszukiwania rozwiązań w niepewnych sytuacjach, w których nie wiesz jak się zachować, co zrobić.

Weźmy przykład handlowca, który pracuje nad transakcją i ma się spotkać z klientem. Nie jest pewien jak się zachowa i co się wydarzy, gdy już dojdzie do spotkania. Korzystając z wizualizacji może przećwiczyć różne scenariusze zachować, znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania i przygotować się na różne scenariusze.

Wizualizacja może zapewnić sukces, o ile wcześniej znajdziesz czas na relaks i wizualizację. Wizualizuj się na każdym etapie. Przed niepewnym zdarzeniem, przygotowywaniem się do niego oraz w jego trakcie.

Wyobraź sobie, że jesteś w tym czasie i miejscu. Wykorzystaj wspomnienia z przeszłości, aby przywołać czas, w którym czułeś się dobrze i pewny siebie. Zwiększ to uczucie. Zwiększaj to uczucie do tego stopnia, aż będziesz gotowy niemalże do wybuchu. Następnie przenieś to poczucie siły, sukcesu na siebie w tej nieznanej sytuacji.

Na koniec przeanalizuj w swojej wyobraźni wszystkie możliwe scenariusze sukcesu, szukaj rozwiązań na wypadek, co, jeśli. Kiedy to zrobisz, będziesz miał wewnętrzne przekonanie sukcesu i nic cię nie zaskoczy podczas realnego działania.

Wizualizacji fantazji

Zdecydowana większość wizualizacji dotyczy rzeczywistości i sposobów radzenia sobie w niej. Nie wiem, czy wiesz, ale wizualizacji możesz także używać w sposób pośredni, czyli pozwalasz swojej wyobraźni wychodzić poza rzeczywistość, w świecie fantazy. Taka fantazja może być doskonałą metaforą rzeczywistości, tej części ciebie i twojego życia, którą chcesz zmienić.

Bardzo dobrze sprawdza się ten rodzaj wizualizacji w sprawach związanych ze zdrowiem, co znalazło swoje naukowe potwierdzenie. Możesz wizualizować swoje ciało, jak się naprawia i zdrowieje, możesz także w wyobraźni stworzyć armię, która broni ciało przed zarazkami i w tej potyczce wszystkie zarazki giną, a ciało zostaje obronione i naprawione. Pamiętaj, że jedynym ograniczenie wizualizacji fantazy jest twoja wyobraźnia i kreatywność.

Możesz także wizualizacje fantazy wykorzystać do walki z bólem. Możesz sobie wyobrazić kolor miejsca bolącego i kolor zdrowego miejsca. Następnie bierzesz pędzel i zamalowujesz kolor bólu, kolorem zdrowym. Widzisz oczyma swojej wyobraźni jak kolor symbolizujący ból powoli się zmienia, z każdym pociągnięciem pędzla i powoli ból znika, zostaje zamalowany, nie ma dla niego miejsca.

Wizualizacja zagrożenia

Jest to specyficzny rodzaj wizualizacji mający na celu zmianę sposobu postrzegania zarówno ludzi, jak i sytuacji, które wywoływały stres i zagrożenie. W wizualizacji chodzi o zmianę podświadomego postrzegania sytuacji i osób, które wywoływały uczucie zagrożenia, strach.

Oczywiście, jeśli sytuacja lub osoba wywołuje uczucie zagrożenia i jest ono realnie uzasadnione, to to uczucie stanowi informacje od podświadomości w rodzaju „pilnuj się”. Często jednak bez uzasadnionej przyczyny niektóre sytuacje i niektórzy ludzie wywołują stany zagrożenia. Z obiektywnego punktu widzenia nie ma powodu do pojawienia się tego uczucia, jednak podświadomie ono się pojawia i sprawia bardzo wiele kłopotów.

W swojej wizualizacji zmień sposób postrzegania takiego miejsca lub osoby. Jeśli w wizualizacji zmienisz sposób postrzegania tej osoby lub miejsca, strach i związane z tym zagrożenie ustąpi. Nawet, jeśli w obecności kogoś czujesz skrępowanie, możesz go sobie wyobrazić, jako klauna, który cię rozśmiesza. Pomysłów i możliwości jest wiele, ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Zapamiętaj. Osobę lub miejsce możesz zacząć inaczej postrzegać i uwolnić się od nieprzyjemnych uczuć z nią związanych, jeśli w swojej wyobraźni i następnie wizualizacji zmienisz sposób jej postrzegania.

Ten sposób wizualizacji możesz także wykorzystać do pozbycia się wszystkiego, co cię przeraża, albo chcesz zapomnieć, zatrzeć w pamięci.

Brak możliwości komentowania.